Apartamenty na wynajem w Poznaniu są coraz częściej spotykane. Wynika to z zainteresowania mieszkaniami o podwyższonym standardzie, zarówno jeżeli chodzi o lokum na dłuższy czas, jak i przy krótszych pobytach. Stąd inwestorzy kupujący takie lokale i następnie chcący na nich zarabiać mogą się zastanowić, czy zająć się tradycyjnym wynajmem czy takim w formie krótkoterminowej, spełniającym cele typowo turystyczne. Oba warianty mają swoje zalety i pewne mankamenty.

Spis treści
Czy opłaca się inwestować w takie lokum?
Zainteresowanie
Odpowiednie szacunki
Którą formę najmu wybrać?
Tradycyjny, dłuższy najem
Krótkie pobyty

Czy apartamenty na wynajem w Poznaniu to dobra inwestycja?

Apartamenty na wynajem w Poznaniu są obecnie jednym ze sposobów zarabiania na nieruchomościach. To bardziej ekskluzywna forma inwestowania, polegająca na oddawaniu do użytku zakupionego lokum, w tym przypadku takiego o podwyższonym standardzie. Wzbudza to duże zainteresowanie, gdyż nie brakuje obecnie osób nastawionych na wysoki komfort i mogących sobie na niego pozwolić. Należy pamiętać, że wymaga to jednak znaczących nakładów finansowych i nie jest tak, iż każda operacja tego typu jest z góry skazana na sukces oraz duży zysk. Będzie tak tylko, jeżeli podejdzie się do inwestycji z rozwagą oraz dobrym planem, popartym stosownymi szacunkami.

Spory popyt

Od paru lat na całym rynku nieruchomości zauważalny jest rosnący udział mieszkań luksusowych o podwyższonym standardzie. Obecnie definicja samego apartamentu uległa nieco zmianie, gdyż ogromny metraż nie jest już wcale wymogiem koniecznym. Mieszkanie powinno być przestronne, ale przede wszystkim dopracowane dekoratorsko oraz wykończone z wysokiej jakości materiałów. Coraz więcej osób chce kupować takie lokale i je wynajmować. Dotyczy to choćby biznesmenów czy po prostu dobrze zarabiających ludzi, którzy chcą podnieść swój komfort mieszkalny, ale na razie bez nabywania czegoś na stałe, gdyż nie są pewni swoich planów na przyszłość lub noszą się z zamiarem zainwestowania we własny dom. Zainteresowanie nieruchomościami z wyższych segmentów zaowocowało tym, że obecnie takie lokale są interesującym pomysłem na dobry zarobek.

Odpowiednie kalkulacje

Choć z czasem zaczęło się mówić, że na takich apartamentach zwyczajnie nie da się stracić, to należy podchodzić do tego bardzo racjonalnie, jak do każdej inwestycji. Takie oferty są potem dedykowane zamożnym i znającym swoją wartość klientom, więc mają oni odpowiednie wymagania względem apartamentu. Na pewno musi być on świetnie zlokalizowany - najlepiej w centrum miasta lub ewentualnie niedaleko dużych atrakcji turystycznych i z dobrymi połączeniami z centralnymi rejonami. Po drugie w mieszkaniu trzeba zadbać o odpowiedni standard, wyższy niż w przypadku zwykłych mieszkań. Oznacza to również, że najpierw trzeba zainwestować, żeby potem zarabiać. Zakup lokum to duży wydatek, gdyż są to lokale droższe od tych standardowych, a do tego trzeba zwykle doliczyć koszty wykończeniowe. W zamian za to można jednak następnie myśleć o wynajmie za stawki znacznie powyżej samych średnich rynkowych. W dokonaniu przemyślanych inwestycji pomogą nawet czyste obliczenia. Jednym z podstawowych wzorów jest stopa zwrotu, a więc różnica między przychodami i kosztami, podzielona przez całkowity koszt zakupu nieruchomości. W praktyce kluczem do szybkiego zwrócenia się inwestycji i zarabiania jest obłożenie - wszystkie dni w trakcie roku, w których apartament stoi pusty, są utraconym potencjałem. Z tego względu częstą praktyką jest liczenie wspomnianej stopy w perspektywie rocznej, z uwzględnieniem właśnie obłożenia, czyli szacując przychody na bazie okresów, w których lokal rzeczywiście jest wynajęty, a nie jest pusty. W razie czego pozwala to ustalić, czy konieczne jest może podniesienie cen lub obniżenie kosztów utrzymania, z myślą o utrzymaniu rentowności całej inwestycji.

Wnętrze apartamentu w Poznaniu
fot. pixabay.com

Zdecydować się na długoterminowy wynajem apartamentów w Poznaniu czy krótkoterminowy lub na doby?

Poza długoterminowym wynajmem apartamentów w Poznaniu popularna stała się usługa krótkoterminowa, a nawet na doby. Pierwsza z nich to coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, a więc zwykle zawarcie umów na rok czy nawet dwa lata. Obecnie właściciele takich mieszkań mają jednak alternatywę, gdyż mogą założyć działalność i udostępniać noclegi na jedną, kilka czy maksymalnie kilkanaście nocy, wzorem pensjonatów i hoteli. W dużych i turystycznych miastach, a do takich należy zaliczyć Poznań, naprawdę zdaje to egzamin, gdyż korzystają z tego odwiedzający oraz osoby podróżujące służbowo.

Długoterminowy

Najem długoterminowy jest na pewno stabilniejszą i bezpieczniejszą formą wynajmu. Udziela się go na długi okres - roku, a czasem nawet dłużej, szczególnie przy zaufanych klientach. Wiąże się on z mniejszymi kosztami utrzymania, bo lokal nie musi być nawet koniecznie w pełni wyposażony, ponieważ nie brakuje osób, które chętnie wstawiają własne meble. W przypadku apartamentów najczęściej spotyka się jednak te całkowicie umeblowane, ponieważ jest to standard premium i większość klientów oczekuje lokum gotowego do wprowadzenia się. Na taki wynajem luksusowych mieszkań w dużych miastach chętnie mogą się zdecydować osoby o wysokiej stopie życiowej, które z jakiegoś względu nie chcą na razie kupować własnego mieszkania. Czynsz w takich miejscach jest rzecz jasna odpowiednio wyższy niż w przypadku standardowych mieszkań w blokach. Ta forma wynajmu wymaga niewielkiego zaangażowania od właściciela, a generuje dla niego stałe dochody. Przy najmie długoterminowym lokalizacja często nie jest również aż tak kluczowa, gdyż mogą się znaleźć chętni i na apartamenty nieco oddalone od ścisłego centrum, w spokojniejszej okolicy.

Krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy rozwinął się mocno wraz z postępującą turystyką. Obecnie nie brakuje właścicieli udostępniających takie miejsca nawet na jedną czy dwie doby, wzorem hoteli. Popularność takich miejsc wiąże się z tego, że turyści czy osoby podróżujące służbowo mogą wynająć sobie obszerniejsze i wygodniejsze lokum taniej lub w porównywalnej cenie do pokoju hotelowego. W zamian otrzymują tymczasem o wiele większy komfort, a często i dostęp do kuchni, balkonu, a czasem nawet ogrodu. Dla właściciela lokalu jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że można na nim więcej zarobić. Czynsz przy najmie długoterminowym na pewno będzie niższy od tego, ile można zarobić, wynajmując w tym czasie apartament na okresy od kilku do kilkunastu dni. W tym przypadku niezbędna już będzie jednak naprawdę dobra lokalizacja, jeżeli apartament ma się cieszyć należytym zainteresowaniem i zapewniać dobre obłożenie przez cały rok. Minusem dla właścicieli jest natomiast zdecydowanie więcej pracy (związanej ze sprzątaniem, odbieraniem telefonów, promowaniem ogłoszeń i przekazywaniem kluczy) oraz dodatkowe koszty (sprzątania, ewentualnych drobnych napraw oraz opłacania ogrzewania i mediów, które to opłaty w najmie długoterminowym są pokrywane przez osobę mieszkającą w lokalu). Decydując się na najem krótkoterminowy regularnie i z myślą o zarobku, powinno się również zarejestrować działalność gospodarczą. Apartamenty na wynajem w Poznaniu to stale rozwijający się segment i pomysł na udane inwestycje. Tego typu lokale powinny odznaczać się odpowiednim standardem i świetną lokalizacją. Można pomyśleć o udostępnianiu ich długo- lub krótkoterminowo. Pierwszy wariant jest stabilniejszy i wymaga mniej zaangażowania, a drugi może przynieść z kolei większe zyski, lecz wiąże się z pewnym wysiłkiem. Ogłoszenia dotyczące takich apartamentów do wynajęcia pojawiają się na WGN.