Decydującym elementem przy wyborze mieszkania na wynajem w Poznaniu jest jego lokalizacja i standard wykończenia. Najlepiej wynajmują się mieszkania dobrze skomunikowane (położone w niewielkiej odległości od linii tramwajowej), czyli poza centrum miasta, takie lokalizacje jak Piątkowo, Rataje, Winogrady, Grunwald lub też lokalizacje położone w otoczeniu atrakcyjnych terenów rekreacyjnych (Strzeszyn Grecki, okolice jeziora Rusałka, okolice Malty).
Spis treści
Jakie mieszkania są najczęściej wynajmowane w Poznaniu?
Duże znaczenie przy wyborze lokalizacji mieszkania na wynajem w Poznaiu ma dostępność dobrych centrów handlowych - stąd też wyraźnie zauważalny wzrost popularności mieszkań w otoczeniu największego i w opinii wielu mieszkańców Poznania najlepszego centrum handlowego Posnania. Pojawienie się tego centrum zwiększyło zainteresowanie wynajmem mieszkań na Poznańskich osiedlach Jagiellońskim oraz Piastowskim, wcześniej będących głównie w spektrum zainteresowania studentów Politechniki Poznańskiej ze względu na bliskość położenia względem tej uczelni. Ponadto Rataje są jedną z najlepiej skomunikowanych tramwajowo dzielnic Poznania. Zapewniają też wyjątkowo szybkie i wygodne połączenie z autostradową obwodnicą Poznania a z niej dobrą komunikację w każdym kierunku kraju. Dla osób preferujących miejski styl życia w otoczeniu ścisłego centrum, bliskość terenów zielonych, łatwy dostęp do bogatej oferty gastronomicznej oraz komunikacji miejskiej doskonałym wyborem są Jeżyce, Grunwald i Łazarz, Wilda - dzielnice położone w sercu miasta, doskonale skomunikowane, bogate w zieleń (Park Sołacki i rejon jeziora Rusałka, Park Wilsona z Palmiarnią, Park Kasprowicza, Park Drwęskich i wiele mniejszych parków i skwerów doskonale utrzymanych, regularnie rewitalizowanych).
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN
Istotnym czynnikiem przy wyborze mieszkania na wynajem w Poznaniu dla studenta decydującym kryterium jest bliskość uczelni. Wpływa to na popularność oferty mieszkaniowej w następujących lokalizacjach:
-
Piątkowo - jeden z najpopularniejszych adresów mieszkań na wynajem w Poznaniu ze względu na bliskość kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku oraz doskonałą komunikację ze ścisłym centrum miasta dzięki PST (poznański szybki tramwaj zapewniający dojazd do centrum z odległego Piątkowa zaledwie w kilka minut)
-
Grunwald oraz Łazarz - doskonała lokalizacja mieszkań na wynajem w Poznaniu dla studentów medycyny oraz UAM
-
Jeżyce - identycznie jak Grunwald i Łazarz, dodatkowo jest to dzielnica, która jako pierwsza rozpoczęła swój renesans i zdobywała popularność wśród młodych wynajmujących poprzez niezwykle nowoczesną bazę gastronomiczną i pozostałą infrastrukturę ułatwiającą życie (dobry dostęp do ośrodków kultury - kin, teatrów, galerii)
-
Rataje (głównie osiedla Jagiellońskie i Piastowskie, Alkę pozostałe również) - bliskość Politechniki Poznańskiej
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN
Wyjątkową popularnością cieszą się mieszkania na wynajem w Poznaniu w rejonie ul. Katowickiej. Są to najczęściej mieszkania w nowoczesnym budownictwie, wykonane w wysokim standardzie, jednak o wyjątkowości tej lokalizacji poza nowoczesną substancją mieszkaniową decyduje bliskość centrum handlowego Posnania, dostęp do jednych z najciekawszych terenów rekreacyjnych Poznania - jeziora Malta (ścieżki rowerowe, spacerowe, całoroczny stok narciarski, mnóstwo zieleni, tereny Nowego Zoo), doskonały dojazd do centrum miasta (zarówno samochodowy jak i przy pomocy transportu zbiorowego) ponadto dobry wyjazd z miasta w kierunku do autostrady A2. Jest to lokalizacja gwarantująca zdecydowanie wyższe ceny najmu mieszkań niż w innych rejonach miasta.
Jak kształtuje się rynek wynajmu mieszkań w Poznaniu w tzw. wielkiej płycie?
Wbrew pozorom mieszkania na wynajem w Poznaniu w tzw. wielkiej płycie, szczególnie w dobrych lokalizacjach (Piątkowo, Rataje) i szczególnie te po modernizacjach cieszą się sporym zainteresowaniem z uwagi na fakt, że tzw. stare osiedla mają doskonałą infrastrukturę towarzyszącą (handel, usługi, edukacja, place zabaw dla dzieci) i zostały stworzone z myślą o zapewnieniu elementarnych potrzeb życiowych mieszkańców, co nie zawsze charakteryzuje nowobudowane osiedla deweloperskie borykające się z minimalizmem infrastrukturalnym - brak terenów zielonych, mikro place zabaw, brak infrastruktury handlowej oraz edukacyjnej, brak przedszkoli, brak boisk i gęsta, nastawiona na „wyciśnięcie" tzw. PUM - u zabudowa.
Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Poznaniu?
Ceny wynajmu mieszkań w Poznaniu na przełomie roku 2020/2021 wynoszą:
-
Mieszkania jednopokojowe, kawalerki 1.000,00 - 1.300,00 PLN/msc + opłaty
-
Mieszkania dwupokojowe 1.300,00 - 1.800,00 PLN/msc + opłaty
-
Mieszkania trzypokojowe 1.500,00 - 3.000,00 PLN/msc + opłaty
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN
Jakie czynniki wpływają na ceny wynajmu mieszkań w Poznaniu?
Istotnym czynnikiem zwiększającym zainteresowanie wynajmem jest nowoczesny standard i estetyka wykończenia mieszkania, wyposażenie w niezbędny sprzęt AGD (zmywarka nie jest już luksusem lecz wymaganym elementem wyposażenia). Mieszkania w stylu retro nie cieszą się zainteresowaniem wynajmujących i znajdują swoich amatorów wyłącznie dzięki niskiej cenie lub wyjątkowo dobrej lokalizacji.
Chcąc uzyskać dobrą cenę najmu właściciele muszą zainwestować w podniesienie standardu technicznego, wyposażenie mieszkania w nowoczesny sprzęt ale też zadbać o nowoczesny design i nie chodzi tu o cenę użytych materiałów (drewno egzotyczne na podłogach nie jest tu wymagane lecz nowoczesne wzornictwo w aktualnie poszukiwanej estetyce - połączenie bieli, szarości elementów drewna lub jego dobrej imitacji, betonu lub jego dobrej imitacji, szkła, z gustownie dobranymi dodatkami kolorystycznymi w postaci wzorzystych tapet, mebli lub też drobnych elementów wyposażenia wkomponowanych w spokojne tło).
Jak zmieniała się jakość wynajmowanych mieszkań w Poznaniu od początku XX wieku?
Szczególnie w ostatnich 10 latach można zauważyć rynek mieszkań na wynajem regularnie podnoszący standard techniczny i estetyczny. To już wyżej wspomniane wpisywanie się w aktualne trendy wystroju wnętrz, dominacja nowoczesnych materiałów wykończeniowych (panele na podłogach wyparły tradycyjne parkiety lub deski podłogowe - niestety, nieśmiałe próby wprowadzania płytek w salonach i pokojach zderzyły się z absolutną dezaprobatą najemców), dbałość o dobre wyposażenie w sprzęt AGD (płyty indukcyjne, piekarniki, kuchenki mikrofalowe, zmywarki, pralki itp.).Należy też zauważyć, że obowiązujący w przygotowaniu mieszkań na wynajem standard lat 90 - tych zwany "Ikea - Castorama" nie ma już dzisiaj zastosowania (synonim niskiej jakości i niskich cen) również dzięki temu, że Ikea proponuje dzisiaj szereg mebli i wyposażenia wnętrz w dobrej jakości i nie zawsze o niskich cenach. Łatwiej jest też kupić choćby dobrej jakości płytki nie koniecznie w cenie kilkuset złotych za 1 m2. Dobra jakość i nowoczesna stylistyka materiałów wykończeniowych nie musi iść w parze z wysoką ceną.
Jak na rynek wynajmu wpływa duża liczba nowych mieszkań, urządzanych zwykle w wysokim standardzie, które są efektem kupowania mieszkań jako inwestycji - od deweloperów?
Rynek wynajmu 10 - 15 lat temu, to głównie rynek mieszkań wykańczanych „budżetowo” z troską o niski koszt ich wykończenia bez względu na walory estetyczne. Mieszkania o podwyższonym standardzie należały wtedy do rzadkości i stanowiły wyjątek na rynku najmu dając szansę na ponadnormatywny przychód z najmu.
Zdjęcie pochodzi z oferty WGN
Dla przykładu mieszkanie w standardzie „Ikea - Castorama” 2 - 3 pokoje generował przychód na poziomie 1.500,00 PLN/msc - w tym czasie mieszkanie z podłogą z litego drewna, kuchnią „na wymiar”, dobrym i nowoczesnym wyposażeniem pozwalał generować przychód na poziomie 2.500,00 PLN/msc (moje własne doświadczenie - przyp. autora). Dzisiaj klient nie oczekuje litego drewna na podłodze, dobrej jakości panel stał się standardem i zaspokaja oczekiwania większości najemców, jednak dobra estetyka i wyposażenie techniczne stało się naturalnym elementem mieszkań na wynajem.
Sytuacja na rynku wynajmu dużych mieszkań w Poznaniu
Ich głównym atutem jest cena najmu i zapełnienie braku dostępu do miejsc w akademikach lub hotelach pracowniczych. Ta forma wynajmu będzie przynosić godziwe zyski tak długo, jak długo nie powstanie konkurencyjna cenowo i jakościowo dobra baza komercyjnych akademików oferujących w porównywalnej cenie lokali o wyższym standardzie. Ta baza tworzy się w Poznaniu od kilku lat, choć jej skala aktualnie nie stanowi istotnej konkurencji dla dużych lokali podzielonych na pokoje, często z kuchnią na korytarzu i jedną, wspólną łazienką dla czterech, pięciu najemców. Im szybciej będzie postępował rozwój nowoczesnych obiektów komercyjnych przygotowanych na pełnienie roli nowoczesnych akademików oraz nowoczesnych hoteli pracowniczych tym szybciej pseudo akademiki oraz pseudo hotele/kwatery pracownicze przestaną znajdować zainteresowanych klientów. W moim odczuciu jest to proces, który potrwa jeszcze kilka lub nawet kilkanaście lat, chyba, że nowe doświadczenia w prowadzeniu zajęć on - line zmniejszą liczbę studentów w mieście Poznań.
Szymon Tamborski, Dyrektor Oddziału WGN Poznań